Siódma Góra

„To ja! Duży i odważny! Nowe historyjki, które dodają dzieciom pewności siebie”

Bohaterowie bywają w kłopocie, a czasami są zmęczeni

Dzieciństwo rzadko bywa sielanką. Wcześniej czy później wysuwamy się z ciepłych ramion mamy, schodzimy z kolan taty i wyruszamy w świat. Pełzamy, drepczemy po podwórku, po ulicy, w końcu docieramy do przedszkola. Tam wielu podobnych do nas przynosi swoje oczekiwania, zapał, frustracje. Wszystko to miesza się i fluktuuje. Trzeba nauczyć się w tym pływać. W toku tej nauki dzieci przeżywają przeróżne emocje. Przeróżne emocje są także udziałem kochających rodziców. Trudy zdobywania wiedzy  o tym „jak żyć”, zwłaszcza z ludźmi, można umilić.

Psychologowie dawno już wpadli na to, że opowiadanie dziecku historyjek z bohaterem, z którym może się ono utożsamić, bardzo pomaga  w oswajaniu emocji, w modyfikacji własnych zachowań. Wymyślanie opowiastek przychodzi rodzicom z łatwością, ale nie wszystkim i nie zawsze. Nie zawsze uda się złapać problem za rogi i unieszkodliwić go stosowną fabułą. Z pomocą przychodzi książka „To ja! Duży i odważny! Nowe historyjki, które dodają dzieciom pewności siebie”. Zamieszczone w niej opowiastki mają na celu dodać dzieciom pewności siebie, pogodzić się, kiedy wydarzyła się kłótnia, oraz zasnąć, gdy przychodzi na to pora.

Bohaterowie to przedszkolaki zmagające się z trudnościami związanymi z brakiem śmiałości w stosunku do kolegów, czy osób, których nie znają dobrze. Krótkie fabułki prowadzą do pozytywnego rozwiązania problemu – nie bez przeszkód, i nie od razu, ale cóż… w życiu czasem trzeba zebrać się w sobie, odetchnąć głęboko i ruszyć do akcji. Książka „To ja! Duży i odważny!…” to zestaw „dobrych praktyk” do wykorzystania przez rodziców ku uciesze, namysłowi i uldze dzieci.

Trzecia część pomieszcza opowiastki „do podusi” – wyciszające, przywołujące przyjemne wyobrażenia, przyciągające dobre sny. Łatwiej skłonić brykające dziecko do wsunięcia się pod kołderkę, kiedy ma się w zanadrzu przyjemną historyjkę.

Narracja ma wielką moc. Należy ją dobrze wykorzystać. Autorzy „To ja! Duży i odważny!…” pokazują jak.

JP

„To ja! Duży i odważny! Nowe historyjki, które dodają dzieciom pewności siebie”, przełożyła Mirosława Sobolewska, wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2017.