Siódma Góra

Teresa Blanch, Anna Gasol „Wielka księga wartości”

Co ważne

Jeśli chodzi o kształtowanie postaw dzieci… hmm… najlepiej świecić przykładem. Postępować zawsze tak, jak trzeba i rozmawiać, rozmawiać, rozmawiać. I czytać. Czytać też. Dobrze czytać teksty, których bohaterowie postępują tak, jak trzeba. A potem o tym rozmawiać, rozmawiać, rozmawiać. Takich tekstów dostarcza  „Wielka księga wartości”. Choć tytuł brzmi nieco zbyt dostojnie, wydawnictwo nie zawiera wykładów  o moralności, ale kilkanaście opowieści dla dzieci,  w których morał wcale nie został wypisany tłustym drukiem, do nauczenia się na pamięć, jak paciorka.

Krótkie historie mówią o dzieciach pochodzących z różnych środowisk, w różnych sytuacjach życiowych, z których wynikają rozmaite problemy. Mali bohaterowie dają sobie radę, ale nie od razu. Najpierw trzeba przeżyć szereg dylematów, poznać zakamarki własnej duszy, rozglądnąć się wokół i natrafić wzrokiem na drugą parę oczu, może nawet niejedną. To w tych oczach będą się odbijać.

Opowieści spisane przez hiszpańskie autorki – Teresę Blanch i Annę Gasol są mocno nasycone emocjami, wzruszające. Bohaterowie rozglądają się po świecie, a świat jak to świat – bywa różny. Potrafi zasmucić, ubawić, zadziwić. Trzeba się w nim jakoś rozgościć, między innymi ludźmi. Treść opowieści stanowi drogowskazy dla tych, którzy chcą zadomowić się w rzeczywistości w zgodzie z sobą, mając na względzie uczucia bliskich osób. Nie zawsze przychodzi to łatwo, ale jest możliwe. To, co dzieje się między ludźmi jest przecież plastyczne. Nie mamy wpływu na wiele spraw – na to w jakiej rodzinie się urodziliśmy, na to, że ludzie się starzeją, na to, czy zima będzie ostra, czy łagodna, ale więzi łączące nas z innymi, tworzymy sami. Blanch i Gasol piszą o empatii, poczuciu własnej wartości, wspólnoty, o innych jeszcze zjawiskach, których doświadczymy, jeśli będziemy uważni na to, co dzieje się wokół i we własnym serduszku.

Ilustracje (Valenti Gubanas) – niezwykle rozmalowane. Postaci, pejzaże wirują kolorowo zajmując znakomitą część kart książki. Jest na co popatrzeć. Piękna książka – również graficznie. Ale przede wszystkim mądra – wskazuje, co ważne.

JP

Teresa Blanch, Anna Gasol „Wielka księga wartości”, przełożyła Marta Szafrańska-Brandt, zilustrował Valenti Gubianas, wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2018.