Siódma Góra

Steve Biddulph „Wychowywanie chłopców”

Dzieje chłopca w zarysie

Niektórzy rodzice mówią z dumą: mój syn sam się wychowuje. Ale to nie prawda. To, co dzieje się w domu, wokół domu, w szkole wpływa na chłopczyka, chłopca, młodzieńca reagującego na sytuacje, w których się znajduje. Współtworzenie tych sytuacji, to jest wychowywanie. Tytuł „Wychowywanie chłopców” nie oburza mnie i nie zniechęca. Nie oczekuję po lekturze zestawu reguł, które rodzic powinien stosować, żeby „dobrze wychować” chłopca. Nie oczekuję, że autor odpowie na wszystkie palące pytanie pojawiające się  w głowach matek i ojców. Nie oczekuję i nie znajduję.

Steve Biddulph rysuje sylwetkę, którą chłopcy sami wypełniają barwami – każdy takimi jakimi umie. Dobrze jednak, gdy wśród tych barw przeważają jasne kolory. I tutaj dorośli mają moc. Nie należy marnować szansy na wsparcie młodego człowieka poszukującego szczęścia. Autor książki tłumaczy zjawiska, które większość rodziców obserwuje, jednak często nie wie, skąd się biorą. Intuicja intuicją, ale nie zaszkodzi trochę wiedzy  o chłopięcym mózgu, hormonach, etapach w życiu chłopca, wynikających z jego biologicznego rozwoju. Świadomość wspólnych chłopcom procesów może znacząco ułatwić życie, budowanie pięknych relacji łączących rodziców z dziećmi. Nie ma się co obrażać na psychologa, że wie o naszym synu coś, czego sami nie wiedzieliśmy. Rozsądnie dajmy szansę Biddulp’owi, wysłuchajmy, przemyślmy w kontekście życia tych konkretnych – jedynych takich na świecie, najukochańszych chłopców, których my (mamy, ojcowie) znamy najlepiej.

„Wychowywanie chłopców” to, oczywiście, nie jest książka dla dzieci, ale zupełnie swobodnie przeczytałam kilka jej fragmentów kilkuletniemu synowi. To wyrywki dotyczące właściwych postaw wobec słabszych kolegów, obowiązków domowych, relacji w grupie. („Te książki dla dorosłych są całkiem fajne. Możesz mi takie czytać.”) Syn chyba był zadowolony, iż poświęcam czas lekturze zatytułowanej „Wychowywanie chłopców”, bo to znaczy, że to jest ważne.

JP

Steve Biddulph „Wychowywanie chłopców”, Przełożyła Agnieszka Jacewicz, wydawnictwo Rebis,2019.