Siódma Góra

Sheddad Kaid-Sala Ferrón , Eduard Altarriba „Kosmos i jego tajemnice”

Owsianka dla Albertów

Dziecko przynosi z przedszkola różne rewelacje – często rysunki, na których u góry figuruje niebieski pasek, a na dole zielony, między nimi plasuje się żółte kółeczko. Przedszkolna kosmogonia. Skąd im się to bierze w tych przedszkolach? Więc, trzeba dziecko wyprowadzić z ramek i przedstawić mu kosmos tak, żeby mogło się w nim poczuć u siebie, rozgościć. Ten proces będzie trwał latami, ale na szczęście rodzic nie jest sam – są książki (uff) i to takie dla dzieci – z obrazkami  i skrojonym na miarę ucznia podstawówki tekstem. Proszę Państwa, nie musimy zatem wszystkiego wiedzieć (uff), za to sami możemy rozszerzyć swoje horyzonty przy lekturze.  O tak, te możemy rozciągać w nieskończoność – jak Wszechświat.

Sheddad Kaid-Sala Ferrón bardzo rzetelnie podszedł do tematu. Nie ma sensu dawać książki „Kosmos  i jego tajemnice” przedszkolakowi (i tak pokrykla po swojemu), ale żądny wiedzy dziesięciolatek będzie zachwycony. Samodzielnie, bez zadawania miliardów pytań mamie i tacie (co w którymś momencie powoduje pewną nerwowość w rodzinie) odkryć, o co chodzi we Wszechświecie. Autor zaczyna od grawitacji, przechodzi do tego, z czego Kosmos się składa i skąd się wziął, później zaczynają się zagadnienia nie tak często poruszane – egzoplanety, ciemna energia, czarne dziury. Jako, że książka jest bogato ilustrowana (Eduard Altarriba), przyjemniej dziecku ogarniać wiedzę niemniej trzeba się skupić, nastawić czułki, uruchomić wyobraźnię i myśleć po prostu, myśleć. Najlepszy obrazek nie załatwi wszystkiego. To myślenie niewątpliwie dziecku potem zostanie. Będzie myślało dalej i nie wiadomo, co  z niego wyrośnie. Będzie myślało coraz szybciej, tak jak coraz szybciej będzie rozszerzać się Wszechświat, może nawet intelektualnie oddali się od rodziców, tak jak galaktyki oddalają się od siebie. Nie wiadomo, jaka będzie przyszłość Wszechświata, ale póki co zadbajmy o tę najbliższą. Im więcej porcji rzetelnej wiedzy wsypiemy tej przyszłości do owsianki, tym lepiej dla Wszechświata.

JP

Sheddad Kaid-Sala Ferrón, Eduard Altarriba „Kosmos i jego tajemnice”, przełożyła Katarzyna Kaszorek, wydawnictwo Adamada, 2021.