Siódma Góra

Ramona Bădescu, Benjamin Chaud „Pomelo rośnie”

Słoń wielkiego formatu

„Aleś wyrósł!” – pomyślałam biorąc do ręki książkę formatu A4, którą całą zajmuje różowy słoń. To ten sam Pomelo, z którym uczyliśmy się rozróżniać kolory  i kształty, przeżywaliśmy dylematy natury egzystencjalnej i wymyślaliśmy najdziwniejsze sformułowania precyzyjnie opisujące rzeczywistość ogrodu (i nie tylko ogrodu). Teraz wraca. „Pomelo rośnie” – głosi tytuł. Można powiedzieć, że Pomelo rośnie wraz  z czytelnikiem. Tak jak niektóre ulubione ubranka – najpierw są lekko za duże, a może nawet ciągną się trochę po podłodze, ale nie szkodzi, później są w sam raz, a potem trochę kuse, ale jak się dobrze naciągnie… Lata lecą, czytelnik wyrasta z rajtuzków i zastanawia się nad coraz bardziej skomplikowanymi zjawiskami świata tego. Na przykład, przemijanie. Bo jeśli najpierw się jest małym, później większym, to czego możemy się spodziewać? Czy ta tendencja utrzyma się? Jakie będą jej konsekwencje?

Książka Ramony Bădescu, jak poprzednie z cyklu o Pomelo wynosi czytelnika na wyżyny myślenia abstrakcyjnego, w czym znakomity udział, obok tekstu, mają ilustracje (Benjamin Chaud). Istotne jest przy tym, że czytelnik, na przykład ktoś, kto dopiero co zaczął chodzić do szkoły, może identyfikować się z większością rozważań, które podejmuje bohater Bădescu i Chaud’a. To poczucie, że czas najwcześniejszego dzieciństwa kończy się i zaczyna coś innego, nie wiadomo jeszcze dokładnie czego, że zmieniamy się, ale jeszcze nie wiadomo na co, że może trzeba zmienić także optykę w patrzeniu na siebie w świecie, znaleźć w nim nowe miejsce, powitać nowe możliwości i  przyjąć nowe obowiązki, przygotować się na wielką przygodę. Coś stracić, coś zyskać. Przemyśleć to – samodzielnie.

Najważniejsze, żeby wraz ze zwiększeniem formatu szedł rozwój prowadzonych obserwacji świata? Niech żadne słonie i dzieci nie boją się zadawać pytań wielkich, nawet jeśli nie ma nikogo tak wielkiego, żeby na nie odpowiedzieć.

„Pomelo rośnie” jest dużego formatu, ale pod poduchę się zmieści i do tornistra.

JP

Ramona Bădescu, Benjamin Chaud „Pomelo rośnie”, przełożyła Katarzyna Skalska, wydawnictwo Zakamarki, 2018.