Siódma Góra

Peter Frankopan „Jedwabne szlaki. Nowa historia świata”

Ścieżki historii

Często zdarza się, że poznajemy świat po kawałku, a kawałki te porozrzucane po globie, tak jakby w ogóle o sobie nie wiedziały.  W szkole odrabiamy lekcje z zakresu historii różnych epok, różnych miejsc, a lekcje te nie wiążą się ze sobą, nie kleją się w głowie, nie wynikają z siebie. Odpowiadamy na pytania testowe nie wyobrażając sobie sieci powiązań jakie łączą zdarzenia, nie zastanawiając się nad ich konsekwencjami, jakie mogą mieć  w zupełnie innym miejscu na ziemi. A świat jest jeden – ten który mieści się na planecie Ziemia, choć różne mamy o nim pojęcia.

W książce „Jedwabne szlaki” Peter Frankopan przedstawia swój sposób patrzenia na to, co działo się na świecie począwszy od pierwszych cywilizacji na współczesności skończywszy. Jest to sposób człowieka świetnie znającego historię, zależności między zdarzeniami, znającego przeszłość, a co za tym idzie zdolnego rozumieć teraźniejszość. Jego książka daje szansę młodemu czytelnikowi na poznanie historii świata w sposób spójny, zwłaszcza komuś, kto jak sam autor, pragnie wiedzieć jak najwięcej o ludziach, historii, geografii.

Tytuł książki przypomina o podróżach – autor omawia współzależności miejsc, do których wędrowali ludzie przenosząc nie tylko towary, ale i idee, choroby, wojny. To te wędrówki sprawiały, że kultury wpływały na siebie nawzajem, przejmując pewne elementy, ścierając się ze sobą, wykształcając w toku wzajemnych walk nowe formy. „Jedwabne szlaki” to wspaniałe, bogate źródło wiedzy. A przy okazji niezwykle ujmujące. Książka bowiem jest bardzo starannie wydana. Przypomina tom baśni – głównie z powodu malowniczych ilustracji Naila Packera. No, cóż tom nie zawiera baśni, ale historię zdarzeń rzeczywistych. Ta jednak jest, tak jak została przedstawiona przez Frankopana, pełna fascynujących opowieści, których bohaterowie wpływali na losy niejednego królestwa, a grali często  o dużo większe stawki niż ręka królewny.

Wspaniała książka – uczy rozumienia historii, procesów zmian, wpływających na naszą teraźniejszość i przyszłość. Tak trzeba czytać świat jak czyta go Frankopan.

JP

Peter Frankopan „Jedwabne szlaki. Nowa historia świata”, przetłumaczyła Iwona Michałowska-Gabrych, wydawnictwo Grupa Wydawnicza Foksal, 2020.