Siódma Góra

Milada Rezaková, Lukáš Urbánek, Jakub Kaše „Nie bój się!”

Twój przyjaciel strach

Książka „Nie bój się!” jest solidnym wydawnictwem – twarda oprawa, słuszny format i tak jak zapowiada wygląd tomu zawiera porządną porcję wiedzy. Niejeden młody czytelnik po lekturze zmieni swoje życie. Nawet jeśli nie od razu, to przynajmniej uruchomi myślenie w słusznym kierunku. Słusznym bowiem niewątpliwie kierunkiem jest przymnożenie sobie wolności. Mam na myśli wolność od strachu, lęku – w przeróżnych przybieranych przez nie formach. Bycie w okowach lęku potrafi zepsuć wiele czarownych ciemnych nocy, ekscytujące szwędanie się po zakamarkach domu, pozbawić wielu przyjemności towarzyskich, nie pozwala się cieszyć życiem dysząc ciężko człowiekowi w kark. Im wcześnie go oswoimy tym lepiej. Dlatego bardzo dobrze, że „Nie bój się!” jest książką dla dzieci. Z niej dowiedzą się, że [t]o wszystko sprawka hormonów stresu, głównie kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny.

Bohater – strach przybiera formę czarnej kuli i opowiada o sobie, o swoich relacjach  z człowiekiem. A bywają one uwarunkowane różnorako i strach ma dużo do opowiedzenia. Rzeczywiście temat jest potraktowany szeroko. Nie oszczędzono czytelnikowi wiedzy o fizjologii, prehistorii, ale przede wszystkim o różnorodnych formach strachu – panice, agresji, fobii, wielu innych. Cóż strach niejedno ma imię.

Istotą książki jest ułatwienie nabrania dystansu do strachu, oswojenia go, może nawet nawiązanie sympatii z tą dziwną emocją, która przecież straszy nas często w dobrej wierze po to, byśmy nie wpadli w tarapaty. Autorka Milada Rezaková wraz z jej ilustratorami – Lukášem Urbánkiem i Jakubem Kaše uatrakcyjniają tę znajomość jak mogą – sympatycznymi bohaterami, dowcipem, śmiesznymi rysunkami, nastrojowymi grafikami. Tak więc, jest i strasznie i śmiesznie. Ale główną rolę gra tu wiedza. Wiedza o nas samych – niezwykle potrzebna. Och, gdybym mogła to przeczytać dawno temu, ilu zaoszczędziłabym sobie nieprzyjemności! Ale nawet jeśli przyjdzie nam „Nie bój się!” przeczytać „na dorosło” – ma to sens. Wielkie oczy strachu rosną z wiekiem, lecz nigdy nie jest za późno, aby w nie spojrzeć.

JP

Milada Rezaková „Nie bój się!”, zilustrowali Lukáš Urbánek i Jakub Kaše, przetłumaczyła Anna Nowak, wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2020.