Siódma Góra

Labirynty

Ścieżki

i-cialo-czlowieka-labirynty

W książeczkach z serii „Labirynty” zawarta jest pewna wizja świata. Natura w różnych jej przejawach pokazana jest jako pasmo pasm, gmatwanina ścieżek, ciągi dojść, przejść. Rzeczywistość zbudowana jest z połączeń między jej elementami – z labiryntów. Tak sobie pomyślałam, kiedy po raz pierwszy zaczęłam przeglądać książki „Ciało człowieka”, „Podziemny świat”. Następnie patrzyłam jak młodsze pokolenie zabrało się do nich – zupełnie praktycznie. Bez rozważań na temat koncepcji świata. Ołóweczki, mazaczki i do dzieła! Labirynty zawsze nęcą młode rączki. A tu kilkanaście labiryntów w każdej książce! Każdy inny. Każdemu trzeba się najpierw dobrze przyjrzeć przed akcją  z ołówkiem. Znacznie się między sobą różnią. Graficy postarali się, żeby nie było nudno. Na jednej stronie jesteśmy prowadzenie przez jelita, na innej przez mózg, kościec, albo odcisk palca. Jest się więc, czemu przyglądać. Główka pracuje i rączki też.

Co jednak sprawia, że książki „Ciało człowieka”, „Podziemny świat” są wyjątkowe i trudno je wrzucić na półkę ze zwykłymi wydawnictwami „łamigłowkowymi”, to ich zorientowanie tematyczne. (Tytuły mówią jakie obszary rzeczywistości uwikłane są w labirynty.) Zabawy z ołówkiem połączone są ze zdobywaniem wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych. „Ciało człowieka” opowiada o tym, jak funkcjonuje organizm ludzki. „Podziemny świat” zajmuje się tym, co dzieje się w glebie, w głębinach jeziora, pod wulkanem – w przeróżnych częściach świata – pod ziemią. Krótkie informacje, dotyczące tych mikrokosmosów zatrzymują na dłużej przy każdym z labiryntów, inspirują, prowokują pytania.

labirynty-podziemny-swiat-b-iext44577376

Ołówek więc biegnie przez zawikłane ścieżki labiryntów, a wyobraźnia wchodzi do lisiej jamki, skalistej jaskini, wśród koralowe rafy. Kredka wybiera odpowiedną dróżkę w łamigłówce, a jej użytkownik rozmyśla o tym, jakie procesy zachodzą w jego ciele. Miło, kiedy współpraca naukowców z grafikami owocuje wydawnictwami, zdolnymi bawić i uczyć.

JP

Cl. Gaston, Ch. Camara, J. Claeys „Ciało człowieka”,  K.  i A. Balzeau, G. Weizman „Podziemny świat”, wydawnictwo Wilga, 2016