Siódma Góra

Kelsey Oseid „Co widzimy w gwiazdach? Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie”

Po wycieczce do planetarium

Dla bardzo młodego człowieka gwiazdy mogą nic nie znaczyć. Chyba, żeby przywiesić marzenie do jednej  z nich, albo rozpoznać w Wigilię Bożego Narodzenia, kiedy usiąść do stołu. Są jednak i tacy, którzy od najmłodszych lat wgapiają się nocą w niebo. To  z uwagi na poetyczne usposobienie. Ale nie tylko. Niektórzy chcą wiedzieć, po co te gwiazdy są, o co chodzi z dziurami w Księżycu, w którą stronę obraca się Ziemia, dlaczego z niej – kręcącej się – w ogóle nie spadamy. W planetarium podglądają gwiazdozbiory  o nazwach przypominających starożytne opowieści, oglądają te gwiazdy, które można zobaczyć tylko patrząc na niebo w Afryce. Wciąż pojawiają się nowe, nieodkryte przez nich wcześniej świecące punkty i kolejne pytania. Dla nich Kelsey Oseid stworzyła  książkę „Co widzimy w gwiazdach? Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie”.

Wydawnictwo bardzo efektowne. Okładka migocze dyskretnie naśladując nocne niebo. Malarskie ilustracje mogłyby sugerować, że jest to książka dla dzieci. I to prawda. Ale nie tylko dla dzieci. I nie dla takich, które dopiero co zadarły główkę i zauważywszy Księżyc zapytały „co to?” Przewodnik zasobny jest w pogłębioną wiedzę na temat obserwacji nieba – to nie zbiór ciekawostek dla nuworyszy. Omawia gwiazdozbiory, zagadnienia dotyczące Drogi Mlecznej, Księżyca, Słońca, planet. Podejmuje kwestie badania kosmosu przez człowieka. Dużo, dużo wiadomości – podanych przystępnie, zamkniętej w granatowo-błękitnej książce. Każdy głodny wiedzy początkujący astronom zachwyci się i treścią,  i formą. O to właśnie chodzi, żeby ciekawość tego, co dzieje się nad nami, wokół nas nie kończyła się na niedzielnej wycieczce do planetarium.

Książka łączy zalety podręcznika, zaopatrzonego w indeks nazw omawianych obiektów  z wysmakowanym graficznie albumem, pełnym pozaziemskich ilustracji. Zatem można się uczyć nie pozbywając jednocześnie poetycznego usposobienia. Tak sobie wyobrażam autorkę „Ilustrowanego przewodnika” –  osobę wnikliwie studiującą doniesienia ze świata nauki, w gwiazdach poszukującej jednak nie tylko potwierdzenia teorii astronomów, ale  i natchnienia.

JP

Kelsey Oseid „Co widzimy w gwiazdach? Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie”, przełożyła Magdalena Korobkiewicz, wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2018.