Siódma Góra

Kathy Wollard „Jak to możliwe?”

… a tak to

jak-to-mozliwe

Świat kręci się dookoła. Równocześnie posuwa się naprzód. Nie chodzi o to, że dzieje się coraz więcej (nawet jeśli się dzieje), ale o to, że coraz więcej na ten temat wiadomo. To znaczy, kto wie, ten wie. Nikt jednak nie wie wszystkiego. A dzieci wszystko chcą wiedzieć. Najlepiej od razu.

Ambitny rodzic pójdzie po rozum do głowy. Może się to jednak okazać trochę za daleko.  I powrót potrwałby długo. A tu kolację trzeba dziecku zrobić, uszy umyć i jeszcze milion innych rzeczy. Pójście po rozum może zburzyć porządek dnia. Książka Kathy Wollard ratuje sytuację. „Jak to możliwe?” zawiera 175 odpowiedzi na pytania żądnych wiedzy dzieci. Kiedy latorośl zadaje pytanie, mamy na nie odpowiedź – wskazujemy odpowiednią literaturę. Ewentualnie sami do niej sięgamy i czytamy wraz z dzieckiem, wówczas poszerzamy własne zasoby wiedzy o świecie, nie zostajemy w tyle.

Wollard odpowiada na pytania z zakresu nauk przyrodniczych. Jest fizyczką, wie co robi. Poważnie traktuje małoletniego  odbiorcę. Jest źródłem, z którego czerpie się  z przyjemnością. Opowiada dokładnie, ale przystępnie. Jej styl ułatwia przyswajanie informacji. To zachęca do stawiania kolejnych pytań. „Jak to możliwe?” to solidna piguła wiedzy. Znajdziemy tu rozdziały poruszające zagadnienia optyki, akustyki, kinetyki. Zawiera wiadomości o kosmosie. Wollard opowiada o roślinach, zwierzętach, a także  o ciele ludzkim. Wszystko podane klarownie, przejrzyście. Wiedza niezauważalnie wyznacza rysy na mózgu. To wielka satysfakcja patrzeć na zjawiska świata tego co chwilę inaczej, coraz bardziej rozumniej. A to dopiero początek poznawania wszechświata, siebie w nim.

To bardzo pożyteczna książka. Bez niej wiele pytań pozostałoby bez odpowiedzi. Zapał do zgłębiania wiedzy mógłby rozmyć się gdzieś i zniknąć między kolacją a myciem uszu. Opracowania takie jak książka Wollard nie pozwalają na to. Zostawiają czytelnika w stanie miłego ciekawskiego pobudzenia. Potrzeba  wiedzy spotyka zaspokojenie. (W każdym razie na chwilę.)

Wydawnictwo ubarwiają ilustracje Debry Solomon – zabawne i wyraziste. Wisienka na torcie pełnym bakcyli – kto spróbuje, temu zostaje – chęć poznawania świata.

JP

Kathy Wollard „Jak to możliwe. Odpowiedzi na pytania ciekawskich dzieci”, przełożyli Joanna i Adam Skalscy, zilustrowała Debra Solomon, wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2016