Siódma Góra

Jennifer Berne, Keith Bendis „Kajtek, uważaj!”

Ptaszek i inne ptaszki

Koniczność noszenia okularów spada na człowieka w różnym wieku. Czasami  w dzieciństwie. Towarzyszyć mogą temu różne emocje, różne okoliczności. Na przykład Kajtek. (Kajtek akurat nie jest człowiekiem, tylko małym szpakiem, ale może kiedyś wszyscy byliśmy ptaszkami). Otóż Kajtek uwielbia książki, stąd jego pierzaste jestestwo wypełnia wiedza, świetne pomysły. Gdy zagościły na jego nosie okulary, w lesie nastało poruszenie. Zwłaszcza młodsze szpaki reagowały… no, tak jak mogą reagować ludzkie dzieci na widok kolegi, który właśnie zaczął chodzić z okularami na nosie. (W końcu ludziom do ptaszków nie aż tak daleko).

Prawie każdą inność można zmienić z obśmiewanej dziwności w ubóstwianą i chętnie naśladowaną indywidualność. Autorka książki „Kajtek, uważaj!” – Jennifer Berne pokazuje jak. Kwestia podejścia, osobowości, pomysłu. W toku wartkiej akcji dochodzi do przemiany świadomości bohatera zbiorowego, jakim jest stado szpaków, kumpli Kajtka, którym ten – zdolny, oczytany – potrafi pokierować, zainspirować.

Urocza historia, ale zarazem bardzo życiowa i taka kształcąca. Obrazki autorstwa Keith Bendis podkreślają ten urok. Ilustratorka stworzyła sympatycznodziobe postaci, zaprezentowane w malowniczych plenerach – pola, lasy.

„Kajtek, uważaj!” to zabawna książka. Zawarta w niej historyjka oparta jest jednak na często przerabianym przez istoty społeczne konflikcie: jednostka – grupa. Każdy z nas, czy to ptaszek, czy człowiek musi czasem się z nim zmierzyć. „Kajtek, uważaj!” przygotowuje do tego przeżycia. Po to między innymi są mądre książki.

JP

Jennifer Berne, Keith Bendis „Kajtek, uważaj!”, przetłumaczyli Janusz Kokoszewski, Dorota Koman, wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2017.