Siódma Góra

Jakub Krajewski „Magiczna Harfa”

Brama od strony opowieści

Fascynacja Szmaragdową Wyspą Elfów przyszła  z muzyką. Z dźwiękiem harfy. Tej samej, na którą zwraca uwagę tytuł książki Jakuba Krajewskiego. Później dużo czytałam o historii Irlandii, folklorze. Opowieści  o miedzianowłosych księżniczkach, druidach, tajemniczej działalności elfów robiły na mnie ogromne wrażenie. Oglądałam albumy z fotografiami skalistych wybrzeży i ruin zamków. Irlandia była dla mnie krajem opowieści. To było grubo ponad dwadzieścia lat temu. Wówczas postawienie stopy na osnutej mgłą wyspie było moim niedoścignionym marzeniem. Jakiś czas temu rodacy zaczęli wyjeżdżać tam do pracy – tak jakby to było każde inne miejsce na świecie. Czar nie tyle prysł, ile przestałam go tak bardzo kojarzyć z topografią Europy. Póki co, nie trafiłam jeszcze do Irlandii – tak zwyczajnie – samolotem, chociaż jest to w zasięgu możliwości. To byłoby takie… prozaiczne.

Cieszę się, że mogę namiastkę mojego nastoletniego zapatrzenia w Zieloną Wyspę przekazać młodszemu pokoleniu rodziny za pośrednictwem książki „Magiczna Harfa”. Cieszę się, że mogę poprowadzić do Irlandii bramą od strony opowieści. Sama wracam do czasów, kiedy każda nowo zdobyta piosenka folkowa irlandzkiego pochodzenia, albo wątek ludowej historii były skarbem.

Tak więc, zanurzamy się w nastrój, przed nami postaci bohaterów, księżniczek, starych druidów. Krajewski przytoczył 12 legend, w których występują słynni wojownicy – Cuchulain, Finn, Oisin, księżniczki – Sedhb, Niamh. (Na szczęście z tyłu książki znajduje się dodatek z transkrypcją fonetyczną staroirlandzkich imion i nazw.) Możemy sobie wyobrazić ich w miejscach, które być może kiedyś poznamy – nad rzeką Boyne, nad jeziorem Lein, w prowincji Connachtu, czy Tara. Kiedy tam będziemy będziemy je mogli skojarzyć  z opowieściami cudownych treści. Świat jest dużo ciekawszy, kiedy potrafimy wsłuchać się w tajemnicze historie, które w sobie nosi. Dlatego warto pielęgnować pamięć ich wątków. „Magiczna harfa” to kolejna pomocna w tym książka wydawnictwa OVO. Po opowieściach o postaciach rodzimego folkloru („Czy to pies, czy to bies” Kamili i Łukasza Loskotów), przyszła kolej na daleką, choć pod pewnymi względami bardzo bliską, Irlandię. A tam bohaterowie nie tylko świetnie władają sztuką walki, ale są także poetami.

JP

Jakub Krajewski „Magiczna Harfa”, zilustrowała Alicja Kocurek, wydawnictwo OVO, 2018.