Isabel Minhós Martins i Bernardo P.Carvalho „Atlas podróżników. Historie wypraw na krańce świata”
Nieskończony świat
To jest bardzo ładny atlas – malowniczy. Map tutaj niewiele. Jest dużo czarno-białych grafik obrazujących fragmenty odległych stron świata z ich krajobrazami, mieszkańcami. Ale szczególną uwagę zwracają strony kolorowe zapełnione malarskimi ilustracjami mórz, oceanów, gór, lasów, rzek. I jak sobie człowiek otworzy atlas na na takiej rozmalowanej, barwnej stronie to już wsiąka w świat dalekich podróży, odległych czasów, przygody, niespodzianki.
Autorami „Atlasu podróżników” są Isabel Minhós Martins (tekst) i Bernardo P. Carvalho (ilustracje). Swoją pracę rozpoczęli od wyjaśnień, po co w ogóle ludzie wyruszali ze swoich domów dawno, dawno temu. Bardzo słusznie. Współczesny młody czytelnik może utożsamiać podróżnictwo z turystyką – najbardziej spopularyzowaną w dzisiejszych czasach formą przemieszczania się. A to nie o to przecież chodziło. Autorzy poruszają wyobraźnię odbiorcy każąc pomyśleć o czasach, kiedy nie bardzo było wiadomo na czym stoimy – czy to płaski dysk, czy jednak spłaszczona na biegunach kula. Nie było wiadomo, kto mieszka za wielkim lasem, czego można się było spodziewać po krainie za wodą. Wszystko to trzeba było sprawdzić. Nie każdy się na to poważył. To nie była sprawa wsiąść do pociągu byle jakiego. To wymagało wielkiej odwagi, hartu ducha, i jeszcze tego czegoś… poczucia przymusu wewnętrznego, siły, która nakazuje poznać to, co nieznane.
Autorzy prezentują sylwetki takich wspaniałych postaci, które z pasją przemierzały świat na przestrzeni wieków. Opisują krótko ich podróże, odkrycia, warunki w jakich się przemieszczali, także to, jakiej wiedzy o świecie dostarczyli potomnym. Wspaniała lektura, inspirująca, bogata. Podróży palcem po mapie w dzieciństwie nigdy dość. Co prawda Ameryka została już odkryta, ale kto wie, jakie rewelacje czekają czytelnika na zupełnie innych płaszczyznach. Taki atlas może stać się iskrą zapalającą ogień wyobraźni – nieograniczonej i im więcej da się jej przestrzeni, tym lepiej. Nawet w dobie Jambojetów każdy ma moc czynienia odkryć w podróży w czasie i przestrzeni, sprawdzania, gdzie leżą krańce świata, jak iść, kiedy kończy się droga.
JP
Isabel Minhós Martins i Bernardo P.Carvalho „Atlas podróżników. Historie wypraw na krańce świata”, przełożył Tomasz Pindel, wydawnictwo Dwie Siostry, 2021.