Siódma Góra

Eckhart Tolle, Robert S. Friedman „Tajemnica Miltona”

Bezpieczne miejsce

Eckhart Tolle pisząc „Potęgę Teraźniejszości” wspominał, że dobrze byłoby, gdyby ćwiczenie bycia obecnym w Teraz było przedmiotem szkolnym. No cóż, nie wiadomo jak system edukacji poradziłby sobie z adaptacją takiego projektu. Dużo lepszym pomysłem był ten, który Tolle wraz z Robertem S. Friedmanem zrealizowali bez angażowania szkolnictwa – napisali książkę dla dzieci.

Przebudzenie do przemian do każdego przychodzi  w swoim czasie. Często wydaje nam się, że zbyt późno, że cudownie byłoby, gdybyśmy już w dzieciństwie wiedzieli skąd płynie światło, co ma sens, a co można odpuścić uwalniając się z opresji własnego umysłu. Nie wiadomo jak to jest – czy sprawy przebudzenia świadomości można przyspieszyć? Niemniej warto siać ziarno – dyskretnie, nienachalnie. To właśnie robią autorzy „Tajemnicy Miltona”.

Książka jest bogato ilustrowaną opowiastką o chłopcu zmagającym się z problemami nastręczanymi przez rzeczywistość. Są takie sytuacje, że można się wystraszyć – silniejszego, groźnego. Są takie sytuacje, które mogą się przyśnić, mogą śnić się ciągle, nie dać żyć w spokoju, dręczyć. Wówczas, albo ma się przy sobie kogoś dorosłego, kto mądrze pomoże wyjść z lęku zanim ten rozpanoszy się w głowie, w ciele, w życiu, albo z pomocą przychodzi taka właśnie książka. W sumie jej treść jest prosta. Bardzo obrazowo wskazuje czytelnikowi miejsce, do którego należy się udać, gdy sobie z czymś nie radzimy, gdy coś nas męczy i przytłacza. Nie trzeba daleko chodzić. To my jesteśmy tym miejscem. I nie trzeba czekać, bo ono zawsze czeka na nas. Kiedy się o tym wie, lęk nam nie zaszkodzi. Kiedy nie ma lęku, jest radość. O tym mówi czytelnikom Tolle i Friedman. Autorzy mają świadomość, że większość ludzi nie jest gotowa, by przyjąć tę prawdę, dlatego proszą swojego bohatera o zachowania jej w tajemnicy. Teraz jednak ten sekret może stać się udziałem wielu młodych czytelników. Ziarno zostało zasianie.

Książkę można czytać wielokrotnie i wspominać jeszcze częściej, aż nawyk wracania do Teraz utrwali się i zostanie nam tak na zawsze.

JP

Eckhart Tolle, Robert S. Friedman „Tajemnica Miltona”, przełożyła Anna Bergiel, zilustrował Frank Riccio, Studio Astropsychologii, 2021.