Siódma Góra

Dorota Wojciechowska-Danek „Parzyziółko”

Skarbczyk zielony

Skupmy się na czymś drobnym. Na przykład ziółko. Roślina – łodyżka, listek, kwiatuszek. Istnieje sens we wrzuceniu ziarnka  w ziemię, podlewaniu, doglądaniu jak wzrasta, w końcu użyciu na pożytek organizmu. Dobrze jest umieć dostrzec sens w czymś niewielkim. Zwłaszcza, gdy żyje się w świecie wielkich możliwości generujących wielkie potrzeby, ambicje, frustracje. Stąd modę na zioła postrzegam jako niezwykle szlachetną. Cieszę się, że ma szansę objąć także dzieci.

Wydawnictwo Tadam młodym czytelnikom proponuje gustownie wydany przewodnik po ziołach. Mamy tu omówienie podstawowych ziół – ich pochodzenie, zastosowanie, także kontekst kulturowy w jakim występują. Mamy informację jak postępować z ziołami, by można je odpowiednio wykorzystać, a także jak je hodować. Wszystko to w formie niewielkiego podręcznika. Takiego, który można postawić na kuchennej półce  i posiłkować się nim od czasu do czasu.

Książka jest bogato ilustrowana przez autorkę tekstu – Dorotę Wojciechowską-Danek. Dzięki temu możemy pójść na łąkę i rozpoznać poszczególne zioła, przyrównując je do ilustracji. To książka zachęcająca do wyjścia w teren. Profesor Parzyziółko poprowadzi nas przez łąki pełne zielonych skarbów. Może wcześniej nie dostrzegaliśmy ich, nie zastanawialiśmy się nad ich znaczeniem, nad tym, jak można je wykorzystać w kuchni jako przyprawę, w domowej apteczce, lub przed lustrem (aby się upiększyć). Dla obdarzonych zacięciem naukowym, autorka podaje łacińskie nazwy. Miło drażnią ucho, jakby łaskotać je łodyżką. Parzyziółko zaprasza więc na łąkę, a później do laboratorium.

Najistotniejszą zaletą książki jest to, że zwraca uwagę na drobiazgi. Trwają w naszym otoczeniu – często niezauważane. Czekają na odkrycie ich urody, mocy. Czekają cierpliwie również na tych, którzy utkwili między sprawami świata, pragnącego zaprzątnąć uwagę, skraść ją dla czegoś, czego może wcale nie potrzebujemy. Parzyziółko wskazuje sens drobiazgu, które jest o krok (krok na łąkę) i jeśli chcemy, może zwrócić nam poczucie uczestniczenia w twórczym cyklu Natury.

JP

Dorota Wojciechowska-Danek „Parzyziółko”, wydawnictwo Tadam, 2018.