Siódma Góra

„Dobranocki na Gwiazdkę”

Odkurzanie tradycji

„Dobranocki na Gwiazdkę” to zbiór opowiadań napisanych przez współczesnych autorów na okoliczność Świąt Bożego Narodzenia. Dobrym pomysłem jest podrzucenie tego tomu pod choinkę, &nbspa&nbsppotem udawać, że to Aniołek. Potem wyciąga się spod drzewa i czyta na dobranoc. Podniesie to niezbędnie bożonarodzeniowy walor wieczorów.

Teksty pomieszczone w „Dobranockach…” są tak różne, jak różnią się ich autorzy, jednak łączy je podejmowana przez pisarzy próba przełamania tradycji świątecznej. Tradycja ta jest zbyt wiekowa i piękna, by skazać ją na rutynę, by pozwolić jej skostnieć. Każdego roku czekamy, by w wigilijny wieczór wydarzyło się coś niezwykłego, coś, co nas odmieni, przyniesie radość. Niespodziance jednak należy stworzyć miejsce &nbspw&nbspżyciu, tak jak stwarzamy miejsce przy stole zbłąkanemu wędrowcy.

Święta bohaterów opowiadań „Dobranocek…” zapowiadają się jak zwykle – przygotowania nie wróżące niczego zaskakującego, a potem… wydarza się zmiana. Nie planowaliśmy jej, może nawet nie jesteśmy zadowoleni z jej przejawów. Powoli jednak okazuje się, jak bardzo była potrzebna. Niektórzy z przyjemnością obserwują, jak rozgaszcza się w naszym domu, inni muszą się trochę namęczyć, żeby sprostać jej wymogom. Czasami są to przewroty, które tradycja ledwo dopuszcza. Najbardziej nowatorskie podejście do obyczaju zaprezentowała w swoim tekście Justyna Bednarek (moja ulubiona). Autorka brawurowo wykazuje, że nasze kulinarne nawyczki naprawdę nie są najistotniejsze dla przeżywania Bożego Narodzenia. Kiedy w naszych sercach rozpęta się gwiazdkowa rewolucja nie będą ważne świecidełka, wypolerowane zastawy wraz z zawartością nierzadko przewyższającą  pojemność półmisków. Za to doznamy olśnienia. A to jest warte podróży, przez ośnieżoną zimną krainę, nawet jeśli nie mamy pewności, dokąd właściwie idziemy. Ale idziemy ku Światłu. I to jest ważne.

„Dobranocki na Gwiazdkę” są bogato ilustrowane przez Ewę Beniak-Haremską. Obrazki są nastrojowe. Są na nich dzieci, zwierzęta, drzewa i dużo śniegu.

JP

„Dobranocki na Gwiazdkę”, wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2018.