Siódma Góra

Danuta Laskus „Nikt nie chce być sam. Ivo w drodze do domu”

Wisząc na moście

pobrane

Gdyby Staś Tarkowski był słoniem, miałby na imię Ivo. Gdyby Konopnicka żyła w afrykańskiej dżungli, jej Jaś Wędrowniczek, byłby słoniątkiem. Niezliczone są opowieści o zagubieniu i poszukiwaniu drogi do domu – do mamy. Każde małe (i duże też) serduszko, które kiedykolwiek poczuło się za daleko od bezpiecznego miejsca i samotnie próbowało wrócić potrzebuje takiej opowieści. Powinna dobrze się kończyć, przynosić ulgę, radość z odnalezienia bliskich. Kiedy już jesteśmy spokojni, możemy swobodnie odwrócić się za siebie i oddać refleksji o tym, jak bardzo wzbogacająca była to podróż – przygody, nowi znajomi, może nawet przyjaciele (tacy, których poznaje się w biedzie).

Wszyscy znamy te chybotania pomiędzy poczuciem swobody, a poczuciem bezpieczeństwa. Balansujemy przechodząc od jednego do drugiego, potrzebujemy obu. Bywa to trudne, zwłaszcza w bardzo młodym wieku. Towarzyszą temu przeróżne stany – od zachłyśnięcia się wolnością, poprzez rozpaczliwe szukanie gruntu pod nogami, po wielką ulgę, kiedy wraca się na właściwą drogę w towarzystwie właściwych osób (uff!). To właśnie przeżył bohater książki Danuty Lakus. Długo trwał zawieszony pomiędzy brzegami rwącej rzeki. W końcu udało się wyjść z potrzasku, co nie bez znaczenia –  z pomocą przyjaciół.

Książka „Nikt nie chce być sam”  to jeszcze raz opowiedziana historia o drodze domu. Drodze z przeszkodami. Można nie lubić tropikalnego klimatu afrykańskiej dżungli, albo być podejrzliwym w stosunku do słoni siadających na ławce. Poszczególne elementy fabuły mogą nam się podobać, albo nie. Jednak wysłuchamy tej opowieści od początku do końca, bo chcemy poczuć ulgę związaną z przeżyciem pomyślnego zakończenia. Fabuły są tak silnie w nas zakorzenione, iż przeżywamy je w każdym wieku, nawet jeśli nie z tak wielkimi wypiekami na twarzy jakie obserwujemy u dzieci, których główki wychylają się spod kołderki. Słuchając, dzieci wpychają się pod ramię, na kolana, bo nikt nie chce być sam, kiedy opowiada się takie rzeczy.

JP

Danuta Laskus „Nikt nie chce być sam. Ivo w drodze do domu”, wydawnictwo Poligraf, 2014