Siódma Góra

Chae Strathie, Marisa Morea „Myślisz, że tak ci źle? Życie dzieci w starożytnym Egipcie”, „Myślisz, że tak ci źle? Życie dzieci w starożytnej Grecji”

Koledzy sprzed wieków

Dzieje starożytnych kultur poznajemy za pośrednictwem książek, czasem filmów. Pełne tajemnic obrzędy religijne, imponujące budowle, odkryte przez archeologów skarby. Odległe, nie do końca poznane światy fascynują swoją egzotyką. Książki Chea Strathie ilustrowane przez Marisę Morea pomagają w ich poznawaniu. „Myślisz, że tak ci źle? Życie dzieci w starożytnym Egipcie” oraz analogiczne wydawnictwo mówiące o starożytnej Grecji przybliżają nieco tamte epoki rzucając trochę światła na ówczesną codzienność.

Bohaterami książek są dzieci. Dzięki omówieniom poszczególnych dziedzin życia – tego co działo się w domach: w co się ubierano, co jedzono, czego uczono się, w co wierzono, młody czytelnik może wyobrazić sobie jakby to było, gdyby żyć kilka tysięcy lat temu, porównać ówczesne zwyczaje z tym, co dziś uważane jest za zwyczajne. To ciekawa lekcja historii kultury i zabawna. Karty książki wzbogacone zostały przez hecne komentarze nawiązujące do współczesnego oglądu rzeczywistości młodego człowieka. Jeśli zobaczysz starożytnego Egipcjanina zbliżającego się do ciebie z łyżeczką i błyskiem w oku – wiej albo zasłaniaj nos – żeby ewentualnie nie wyciągnął mózgu, co było częścią procesu mumifikacji. Niektóre dzieci podczas lektury będą wybuchać śmiechem, inne ominą te rozśmieszające fragmenty – to kwestia poczucia humoru.

Najistotniejsza w tym wydawnictwie jest wiedza  o starożytnych kulturach, rozszerzenie perspektywy jeśli chodzi o pogląd na to, czym było dzieciństwo kilka tysięcy lat temu w odniesieniu do tego, czym jest obecnie. Dobrze jest mieć świadomość, jak bardzo dzień powszedni różni się od dnia w innym czasie, w innej strefie klimatycznej. To co dla nas zwyczajne, nie łatwo (jeśli w ogóle) znalazłoby zrozumienie u starożytnych. Czy dzieci współczesne i te, znad Nilu dawno, dawno temu znalazłyby sposób na wzajemne porozumienie, gdyby jakimś cudem udało im się spotkać? Może, wszystkie przecież lubią dobrą zabawę.

JP

Chae Strathie „Myślisz, że tak ci źle? Życie dzieci w starożytnym Egipcie”, „Myślisz, że tak ci źle? Życie dzieci w starożytnej Grecji”, zilustrowała Marisa Morea, przełożyła Patrycja Zarawska, wydawnictwo Wilga, 2019.