Siódma Góra

Catherine Ripley „Dlaczego? Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata”

Jak zachować twarz w nieprostej rzeczywistości

Świat obfituje w formy, nierzadko – niezwykle złożone. Dla kogoś, kto dopiero od kilku lat przygląda mu się, może się wydawać dziwny. Trzeba tę dziwność jakoś ogarnąć, zrozumieć. Stąd tyle pytań „dlaczego?”, które około pięciuset razy słyszy statystyczny rodzic. Im inteligentniejsze dziecko, tym liczba pytań wzrasta. Każde z nich wymaga odpowiedzi. Ta zaś rodzi kolejne, bardziej szczegółowe pytania. Rodzic w końcu może się zająknąć. A dobrze jest jednak zachować twarz. Jest to osiągalne dzięki takim publikacjom jak „Dlaczego? Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata” Catherine Ripley.

Dokładnie tak jak w tytule – wydawnictwo omawia to, o co często pytają dzieci – takie  w wieku przedszkolnym. Omawia odpowiednim językiem, tak, żeby dziecko zrozumiało  i rodzic. Rodzice, zwłaszcza w godzinach wieczornych, także potrzebuję prostoty, klarowności przekazu. Tak więc, kładziemy dziecko do łóżka, otwieramy książeczkę,  a tam… Rozwiązanie tylu zagadek, które nurtowały nas  przez cały dzień. Hydraulika, zoologia, optyka i inne dziedziny moszczą się wdzięcznie w nogach łóżka i proszą, by mogły się wytłumaczyć. Wszystko tak, by czterolatek zrozumiał. Książka jest barwna. Duże ilustracje czynią wydawnictwo jeszcze bardziej atrakcyjnym dla dzieci.

Nie zawsze do podusi czytamy dzieciom bajeczki. Czasem potrzeba, aby rzeczywistość otrzepała się z piórek tajemnicy i pokazała swoje oblicze bez zbędnie zaciemniającej sprawy woalki. Pokazała jak działa. W przyszłości odpowiedź na pytanie „dlaczego?” nie zawsze będzie prosta. Póki co jednak, pomóżmy dzieciom zrozumieć i prowokować dalsze pytania. Cenna jest sama umiejętność ich formułowania. Na im więcej pytań odpowie rodzic, nawet przy użyciu pomocy takiej jak książka Ripley, tym bardziej dumny będzie  z odkryć swego dziecka w przyszłości.

I nikt w życiu dorosłemu już dziecku nie będzie mówił „bo tak”. Bo niby dlaczego?

JP

Catherine Ripley „Dlaczego? Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata”, zilustrował Scot Ritchie, przetłumaczyła Lucyna Wierzbowska, wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2017.