Siódma Góra

Catherine Dolto, Colline Faure-Porée „Emocje. Niby nic, a jednak…”

Kiedy zmieniam się we wściekłego goryla

Trudno powiedzieć, czy ta książka jest dla dorosłych, czy dla dzieci. Na pewno dla dzieci – to dzieciom przecież trzeba tłumaczyć, co to są emocje, co robić, kiedy zaczynają nami władać i dzieją się wówczas rzeczy, których nikt nie planował, może nawet dobrze byłoby ich uniknąć, w każdym razie niektórych. Tak, to dzieciom trzeba tłumaczyć, skąd przypływają fale silnych nastrojów i jak to zrobić, żeby wykorzystać ich dynamikę, raczej niż poddawać się tym siłom. Oczywiście, bo przecież my dorośli to umiemy, prawda? No, więc większości dorosłych nie zaszkodzi ta lektura. A najlepiej czytać razem – na głos. Wówczas zrozumiemy siebie samych i siebie nawzajem. Może nie od razu, ale to będzie solidny sus ku zrozumieniu.

Catherine Dolto nie mówi za dużo. Opowiada krótko o sytuacjach, które się zdarzają. Dzika złość, zachowania zwane niegrzecznymi, wstyd, kłamstewka. Skąd te przypadłości? Uważny rodzic wie, albo nie wie. Domyśla się, błądzi. Sytuacja czasem się wyjaśnia, ale czasami zbyt późno. I tu pojawia się Dr Cat, dokładnie na końcu każdego rozdziału. Rozumie i tłumaczy – cenna przyjaciółka. Oczywiście, w książce nie zmieszczą się wszelkie sytuacje jakie mogą pojawić się w życiu dziecka. „Emocje” prezentują wiele przykładów, ale przecież nie wszystkie. Dolto chodzi raczej o przedstawienie metody. Co kryje się pod szyldem „rodzicielstwo uważności”? Spróbujemy razem zrozumieć, o co chodzi. Co jest przyczyna twojego delikatnego charakteru i dlaczego wydaje ci się, że nikt cię nie kocha i że ktoś może cię opuścić. Nie zapominaj przy tym o jednym – bycie wrażliwym to wielka zaleta – mówi Dr Cat. Takie słowa cierpliwej pani doktor niewątpliwie uspokoją dziecko. Poczuje się lepiej. Pierwszy krok do zaprzyjaźnienia się z sobą i ze swoimi emocjami. Chodzi o to, żeby to nie musiała być pani doktor. To może być mama, tata – tacy normalni mama i tata, bez doktoratu z psychologii.

Wszystko się ułoży – w głowie dziecka, w sercu, między rodzicami a dziećmi, między dziećmi a dziećmi, w życiu. Trzeba patrzeć, słuchać, rozmawiać. Wszystko na spokojnie. Tego życzy dzieciom i dorosłym doktor Catherine Dolto.

JP

Catherine Dolto, Colline Faure-Porée „Emocje. Niby nic, a jednak…”, przełożyła Agnieszka Abémonti-Świrniak, wydawnictwo Znak, 2020.