Siódma Góra

Anna Czerwińska-Rydel „Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim”

Nastrojowe z pożytecznym

Jan Czochralski – polski chemik, metaloznawca, wynalazca metody otrzymywania monokryształów krzemu – podstawowej dla produkcji układów scalonych obecnych w większości urządzeń elektronicznych. Postać wybitna, w Polsce nie dość znana. Na szczęście jest literatura i mądre wydawnictwa dzięki, którym dowiadujemy się znacznie więcej, inaczej, szerzej niż przewidują programy szkolne i telewizyjne. „Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim” – książka Anny Czerwińskiej-Rydel została wydana w formie dźwiękowej. Anna Dymna czyta tekst wzbogacony muzyką Karola Szymanowskiego. Całość jest bardzo nastrojowa. Jednak co najcenniejsze w tej propozycji wydawnictwa Buka, to wiedza o Janie Czochralskim zawarta w tekście powieści. Mówi on o życiu i dziele wynalazcy. Słuchacz śledzi losy małego Janka poznając jego rodzinę różną od większości współczesnych – wielodzietną rodzinę znanego ze swego kunsztu stolarza, szkołę, w której panował zakaz mówienia  w języku ojczystym. Spotyka też samego Janka – ciekawego świata, eksperymentującego, w końcu buntującego się przeciwko szkole, rodzicom, stopniowo budującego swoje zawodowe życie, karierę, sukcesy. Dowiadujemy się nie tylko o przebiegu losów wybitnej osoby, ale także rozeznajemy ich kontekst polityczny, kulturowy.

Opowieść Czerwińskiej-Rydel obejmuje też czas, który Jan Czochralski spędził w Polsce po powrocie z zagranicy. Autorka zwraca uwagę nie tylko na jego działalność naukową, ale także na wsparcie dla kultury odradzającej się po pierwszej wojnie Polski, jakie ojczyzna otrzymywała ze strony zaangażowanych w działalność filantropijną Jana i Margaret Czochralskich.

Wszystko to młody Polak powinien wiedzieć. A często nie wie. Dlatego „Kryształowe odkrycie” jest warte najgorętszego polecenia. Zwłaszcza, że całość wydawnictwa jest tak skomponowana, że gwarantuje dużą przyjemność słuchania dla całej rodziny. A sprawa  z kryształami może okazać się mocno inspirująca dla starszych kilkulatków.

JP

Anna Czerwińska-Rydel „Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim”, czyta Anna Dymna, muzyka: Karol Szymanowski w wykonaniu Pawła Rydla, wydawnictwo Buka, 2020.