Siódma Góra

Amanda Wood , Mike Jolley, Owen Davey „Świat przyrody”

Kompendium cudów natury

Trudno zamknąć świat przyrody w książce, nawet bardzo dużego formatu. Amanda Wood i Mike Jolley wcale nie próbują. Tytuł ich opracowania sygnalizuje jedynie, że mowa (bogato ilustrowana mowa) będzie  o różnorodnych aspektach świata przyrody. Tak, by czytelnik mógł poznać związki między roślinami zwierzętami, wszelką ożywioną materią. Autorzy podkreślają złożoność zjawisk, skomplikowanie mechanizmów, zależności funkcjonujące w naturze.

No, więc mamy tu cały świat – całą planetę z jej fascynującymi formami życia, od maciupkich do potężnych. Ich życie wzajemnie się przenika. Bogactwo stworzenia ziemskiego jest ogromne. Próba prezentacji wszystkich form, zależności w jednej książce to nie lada wyzwanie. Efekt jednak jest całkiem sensowny. Autorom udało się ogarnąć temat  w zrozumiały sposób. Zaproponowali kilka możliwości czytania książki – można tropić poszczególne gatunki, albo skupić się na sposobach ich przystosowania do życia w swoich środowiskach, lub dać pierwszeństwo opisom tych środowisk. Można też (oczywiście) otwierać książkę na dowolnej stronie i studiować jakiś fragment świata przyrody ad hoc, po prostu poznając interesującego owada od głowy po odwłok, tańczącego pławikonika, albo podziwiając różnorodność wzorzystych ptasich piór. Natura, także poza książką nie jest dana doświadczeniu cała na raz. Nierzadko zatrzymujemy się nad interesującym jej fragmentem kontemplując słupki kwiatostanu, ślimaka, albo kleszcza, którego chcemy usunąć z kociego pyszczka. I tak też na wyrywki możemy traktować tę książkę.

Teksty na jej kartach są mocno skondensowane, bardzo konkretne, mieszczą dużo treści  w formie lapidarnych not. Ilustrująca je grafika jest bogata w kolory, wraz z tekstami tworzy duże ciekawe tablice, nad którymi nawet nieczytające jeszcze dziecko spędzi długie chwile podziwiając barwne szczegóły. Bo ta książka poza tym, że jest znakomitym źródłem wiedzy przyrodniczej, jest też po prostu bardzo ładna. Wspaniałe wydawnictwo dla wszystkich, którzy lubią wiedzieć, co się dzieje wokół, trochę dalej i po przeciwnej stronie planety.

JP

Amanda Wood , Mike Jolley „Świat przyrody”, przełożył Grzegorz Rafałowski, zilustrował Owen Davey, wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2019.